Länsövningen 2011 gick av stapeln i Sandviken Jägarstugan
Det var Civilförsvarsförbundet Gävleborg som Planerade det hela.

Vi samlades ett glatt gäng från Gävleborg o Dalarna, samt vår fadder i förbundet Leni Björklund som deltog båda dagarna, de flesta föreningarna var representerade på denna lärorika helg, med lekfulla aktiviteter på gården och i närområdet! Gemensam matlagning under enkla förhållanden utomhus i grupper! förläggning i kolarkojor och sotkoja-stallet.

Lördagen inleddes med Tipspromenad och en Hitta Vilse-stig, samt karta o kompass,Den röda tråden för länsövningen var att träffas & ha kul tillsammans, På kvällen blev det grillat o tid för samvaro.

Söndagen inleddes med Prova på Blackout – ett krishanteringsspel för gymnasieskolan ! Bättra på dina orienteringskunskaper i miniatyrformat!
Och en trevlig o lärorik promenad i det natursköna Ovansjö Kronopark Österbergsmurens Domänreservat väl värt ett besök.

Det hela avslutades med Distriktsmöten för Dalarna o Gävleborg.

Ett stort tack till de som ordnade det hela Med övningsupplägg o markservice/ Matlagning utan ström o andra bekvämligheter.
Leif Bergquist, Ove Wiström, Annalisa Söderholm, Eva Lindfors

Nedan lite bilder