Telefonsammanträden "äger"!

Har just avslutat ett telefonsammanträde med Västerbottens distriktsstyrelse och vi börjar bli riktigt bra på det! Vi drog över utsatt mötestid (1 timma) med bara 7 minuter denna gång = rekord!

På denna tid har vi då lyckats avhandlat ekonomi, nedlagd förening o nystartad förening, förbundsstämma, distriktsträff i höst, ungdomsverksamhet, medlemsvärvning, peppar-peppar och jubileumsresa – inte dåligt.

Dessutom behövde ingen köra bil en meter trots att ledamöterna finns på så vitt skilda platser som Dorotea, Skellefteå, Umeå, Hörnefors, Robertsfors och Vännäs.

Telefonmöten rekommenderas men man får räkna med en viss ”inkörningstid”, det tar ett par möten innan man lärt sig.

Vid distriktsträffen i november kan vi nu jobba med nya uppgifter och utmaningar men framförallt ha roligt tillsammans!

 


Jag och Anne hälsar på i Dorotea.

 

Lämna en kommentar